Ziya Selçuk Kardeşi Hakkındaki İddiaya Yanıt Verdi: ‘Satışlar Özel Kurumlara Yapıldı’

 Ziya Selçuk Kardeşi Hakkındaki İddiaya Yanıt Verdi: ‘Satışlar Özel Kurumlara Yapıldı’
Okunuyor Ziya Selçuk Kardeşi Hakkındaki İddiaya Yanıt Verdi: ‘Satışlar Özel Kurumlara Yapıldı’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kardeşi Oktay Selçuk’un yönetiminde olduğu şirketin, son iki yılda başta özel okullar olmak üzere birçok kuruma 25 milyon liralık satış yaptığı iddiasına ilişkin açıklama yaptı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kardeşi Oktay Selçuk’un yönetiminde olduğu İnova Akademi Bilişim Eğitim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin çok sayıda özel okula ve kuruma 25 milyon TL tutarında bir satış gerçekleştirdiği haberlerine yanıt verdi. Selçuk yaptığı açıklamada, “Yapılan satışlar, gösterilen belgeden de anlaşılacağı üzere özel şirketlere 2013 yılından beri süregelen hizmet aboneliği bedelidir” ifadelerine yer verdi.

Bakan Selçuk söz konusu satışların özel kurumlara yönelik olduğunu belirtti ancak özel okullar da Milli Eğtim Bakanlığı’na bağlı bulunuyor.

Selçuk açıklamasında şöyle dedi:

“Meslek hayatım boyunca eğitimin her alanında görev aldım. Sadece bir öğretmen, bir akademisyen değil; bir fikir insanı olarak eğitim alanında sayısız projenin içindeydim; eğitime doğrudan/dolaylı hizmet veren çok sayıda kuruluşta sorumluluk aldım. Millî Eğitim Bakanı olarak göreve başladığım gün itibarıyla sadece tek bir şirkette emeğimin karşılığı olan %25 hissemden feragat ettim. Bu görev, bunu gerektirirdi.

Bir haber sitesinde çıkan ve kardeşime ait hisselerin bulunduğu bir şirketin “Millî Eğitim Bakanlığına 25 milyon TL satış yaptığına” dair algı oluşturmayı hedeflediği görülen iddia ve iftiraları üzülerek okudum. Çok net ve açık olarak ifade ediyorum: Millî Eğitim Bakanlığı, iddia edildiği gibi bu şirketten bir satın alma yapmamıştır. Yapılan satışlar, gösterilen belgeden de anlaşılacağı üzere özel şirketlere 2013 yılından beri süregelen hizmet aboneliği bedelidir.

Araştırılmadan, incelenmeden, tarihlere bakılmadan yapılmış bu tür haberler, salgının etkileri sonrasında okullarımızı yeniden hareketlendirmeye başladığımız şu günlerde, gündemimizi değiştirmeye çalışmaktan öte bir nitelik teşkil etmemektedir, etmeyecektir.Algı yürütme amaçlı olduğu çok açık bir şekilde anlaşılan söz konusu dezenformasyon içeriklerine karşı gerekli hukuki süreçlerin derhal başlatılacağını kamuoyunun bilgisine sunarım”

Ne olmuştu?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın