Ünlü isimler yangın bölgelerine yardım çağrısında bulundu

 Ünlü isimler yangın bölgelerine yardım çağrısında bulundu
Okunuyor Ünlü isimler yangın bölgelerine yardım çağrısında bulundu

Sanatçıların bir kısmı da sosyal medyada “Söz veriyorum” hashtag’i açarak yangın bölgelerinde otel yapılması durumunda konaklama ve sahne yapmayacaklarını belirtti.

BURCU BİRİCİK: KENDİME SÖZ

“Kendime bir söz. Yanan ormanlık alanlarımıza yapılacak herhangi bir otele, işletmeye adımımı atmayacağım. Bundan öncekilere de atmadığım gibi. İçindeki bu yangını unutma, ciğerinin nasıl yandığını unutma!”

“O TESİSLERDE OLMADIM, OLMAYACAĞIM”

Şarkıcı Kenan Doğulu da konuyla ilgili “Bugüne kadar bir doğa yangını sonrası inşa edildiğini bildiğim herhangi bir yerde sahne almam için gelen teklifleri kesinlikle reddettiğim gibi, bundan sonra da bu yanan alanların üzerindeki tesislerde şarkı söylemeyeceğime söz veriyorum” paylaşımında bulundu.

MURAT BOZ

“Eğer bir gün yanan ormanlarımızın yerine turistik tesisler yapılırsa, o tesislerde asla sahne almayacağım.”

DEMET AKALIN GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Demet Akalın, yangın bölgesine 20-25 bin liralık acil ihtiyaç malzemesi göndereceklerini söylerken gözyaşlarını tutamadı. Merve Özbey de Akalın’a destek verdi ve yanmaz ayakkabı gönderdi. Akalın ayrıca, 2020’de büyük Avustralya yangınında yanan ormanların 1.5 yıl sonraki hallerini paylaşarak, “Doğa kendini toparlayacak, yeter ki şu yangınlar sönsün” dedi.

YANGIN BÖLGESİNDE

Oyuncu Pamir Pekin, Muğla’da 5 gündür devam eden yangın söndürme faaliyetlerine katıldı. Pekin, yangın bölgesinde yaşadıklarını takipçileriyle paylaştı.

TÜRKAN ŞORAY: ÇARESİZLİK İÇİNDEYİM

“Kaç gündür herkes gibi benim de içim yanıyor. Çaresizlik içinde izliyorum. Ormanlarımız, ormanda yaşayan can dostlarımız, alev alev yanıyor ve vatandaşlarımız çaresizlik içinde, gözyaşlarıyla ateşle savaşırken umutla yangın söndürme uçaklarını bekliyor. Bu yangınlarda kaybettiğimiz vatandaşlarımızı minnetle anıyor ve Allah’tan rahmet diliyorum. Bu çaresizlik kaderimiz olmasın. Yürekten dilerim ki bu felaket bir an önce son bulsun. Bunun için gerekli müdahaleler bin an önce yapılsın.”

TABLO BAĞIŞI

Ressam İsmail Acar, yağlı boya tablosunu yurt genelinde yanan ormanların yeniden canlandırılması amacıyla Bizim Dünyamız Vakfı’na bağışladı. 2000’li yılların başında zeytin ve portakal ağaçları resimleri çizdiğini belirten Acar, “İklim değişikliğiyle ilgili faaliyet gösteren bir vakfa ve böylesi travmatik bir süreç geçirdiğimiz döneme de çok uygun olacağını düşünerek, bu eserle farkındalık adına bir katkıda bulunmak istedim” dedi.

“YAPILAŞMAYA AÇILAMAZ”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yanan yerlerin yapılaşmaya açılacağı iddialarını “Yanan arazilerle ilgili olan kısım, hem anayasa hem kanunlarımızla özellikle belirtilmiştir. Yanan araziler orman arazileri öncelikli olarak ağaçlandırılması gereken arazilerdir. Herhangi bir amaçla yapılaşmaya ya da farklı amaçla tahsisi zaten hukuken de mümkün değildir” diye yanıtladı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın