TOGG’dan Çekilen İnan Kıraç: ‘Elektrikli Otomobil İçin Erken, En Az 20 Yılı Var’

 TOGG’dan Çekilen İnan Kıraç: ‘Elektrikli Otomobil İçin Erken, En Az 20 Yılı Var’
Okunuyor TOGG’dan Çekilen İnan Kıraç: ‘Elektrikli Otomobil İçin Erken, En Az 20 Yılı Var’

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’ndan (TOGG) çekilme kararı alan Kıraça Holding’in patronu İnan Kıraç, “Elektrikli otomobil Türkiye için erken” görüşünü dile getirdi.

Dünya gazetesi yazarı Vahap Munyar, “Türkiye’nin otomobili hibrit mi olmalıydı?” başlıklı yazısında uzun süredir konuşulan ayrılıkla ilgili bazı yeni detaylara yer verdi.

Aralık 2019’da gerçekleştirilen ‘Türkiye’nin Otomobili’ tanıtım törenine ‘5 babayiğit’ten biri olan İnan Kıraç katılmamıştı.

Basında yer alan iddialara göre Kıraç, törenden 3-4 ay önce sağlık sorunları nedeniyle projeden çekilmek istediğini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bildirmiş, törene gölge düşürmemek için de ayrılma kararını ilan etmeyi ötelemişti.

“Türkiye için erken”

İnan Kıraç

Yazısında bir davette bir araya geldiği İnan Kıraç’a TOGG’dan ayrılma gerekçesini soran Munyar, verilen yanıtı şöyle aktardı:

“Sayın Cumhurbaşkanı TOGG projesinde olmamızı istedi. O nedenle girdik. Sağlık nedenleriyle ortaklıktan çekilmek istedim. Hisselerimi diğer ortaklar paylaşarak devraldı.”

Munyar’ın aktardığına göre Kıraç elektrikli otomobille ilgili tereddütlerini de dile getirdi:

“Elektrikli otomobil Türkiye için erken. En az 20 yılı var. Bir kere bataryalar çok ağır. Örneğin elektrikli otobüsümüze koyduğumuz batarya 3.5 tonu buluyor. Ayrıca, İstanbul’dan Ankara’ya giderken 300 kilometre sonra şarj ihtiyacı duyacaksınız. En az 1 saat sürecek.”

Türkiye’de şarj istasyonu altyapısının da henüz hazır olmadığını dile getiren Kıraç, şunları söyledi:

“Bu durumda önce hibrit araç üretmek daha doğru olurdu gibime geliyor.”

Geçtiğimiz yıl Bursa’daki temel atma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2022’nin son çeyreğinde ilk aracı banttan indirmeyi planlıyoruz” demişti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın