Takımların Abileri Burada: Rakip Taraftarın Dahil Herkesin Saygı Duyduğu 16 Büyük Kaptan

 Takımların Abileri Burada: Rakip Taraftarın Dahil Herkesin Saygı Duyduğu 16 Büyük Kaptan
Okunuyor Takımların Abileri Burada: Rakip Taraftarın Dahil Herkesin Saygı Duyduğu 16 Büyük Kaptan

Nerdeyse her takımın tarihinde rakip taraftarın dahil herkesin saygı duyduğu bir kaptanı olmuştur. Bu saygı elbette sebepsizce oluşmaz. Rakip taraftarların bile hissettiği saygı, kaptanların hırsı ve centilmen tavırlarından dolayıdır.

İşte rakip taraftarın dahil herkesin saygı duyduğu 16 büyük kaptan…

16. Franco Baresi

İtalya’nın ve Milan‘ın unutulmaz kaptanının gözü Milan’dan başka bir takım görmedi ve tüm kariyerini altyapısından çıktığı Milan’da geçirdi. Aynı zamanda kendisi için liberonun son temsilcisi de denebilir.

Rakip taraftarlar tarafından bile sevilen bir futbolcudur.

15. Oğuz Çetin

Efendiliğiyle (hatta zaman zaman gereğinden fazla efendiliğiyle) tanınan futbolcu tartışmasız tüm futbolseverlerin saygı duyduğu bir kaptandı.

Eski Fenerbahçe başkanı Ali Şen kendisi için ”Kariyerinde tek kırmızı kart gördü onda da ağlamaklı oldu.” demiştir.

14. Gianluigi Buffon

43 yaşında aktif futbol kariyerine devam eden futbolcuya saygı duymamak imkansız. Yıllardır sürdürdüğü istikrarlı futboluna ve efendi kişiliğine taraflı tarafsız tüm futbolseverler saygı duyar.

13. Metin Oktay

Taçsız Kral lakabını sadece iyi futbolundan dolayı değil aynı zamanda centilmenliğinden dolayı da verilmiştir. Galatasaray’ın ezeli rakibi olan Fenerbahçe taraftarları tarafından bile çok sevilir.

12. Fernando Hierro

1968 doğumlu Real Madrid’in efsane kaptanına olan saygı centilmenliğinden öte göze hoş gelen futbolundan dolayıdır. Kariyerinde hem milli takımda hem de kulübünde birçok gol atmıştır. Kariyerinin büyük bölümünde orta sahada görev aldı ama son yıllarında defansa evrildi.

Frikiklerin ve penaltıların uzmanıdır.

11. Hami Mandıralı

Trabzonspor’un efsanesi formasını terlettiği kulübünde teknik direktörlük yaptı. Sempatikliği ile tanınan futbolcu rakip taraftarlar tarafından bile oldukça sevilen saygı duyulan bir futbolcuydu.

10. Steven Gerrard

Bu sezon Rangers ile harikalar yaratan teknik direktör futbolcu olduğu dönemlerde çok iyi bir orta sahaydı. Liverpool’un cefa dönemlerinde dev kulüplerden birçok teklif almasına rağmen hiç bir takıma transfer olmadı.

9. Rıza Çalımbay

Tecrübeli teknik adam futbolculuk kariyerinin tamamını Beşiktaş’ta geçirmiştir. Futbol oynadığı dönemlerde kaptanlık bandını koluna sadece iyi bir futbolcu olduğu için değil aynı zamanda karakter olarak örnek bir futbolcu olduğu için de taktı.

8. Carles Puyol

Katalan ekibinin efsane kaptanı Barcelona’nın ezeli rakibi Real Madrid taraftarları tarafından bile saygıyla anılan bir futbolcudur. Bu saygının kaynağı hem oynadığı hırslı futbol hem de centilmen bir kişiliğe sahip olmasıdır.

7. Francesco Totti

1989 yılında 13 yaşında bir genç olarak Roma kulübüne katılan futbolcu 1992’de profesyonel takıma yükseldi ve Roma’dan asla ayrılmadı. Ezeli rakibi Lazio taraftarlarının bile saygı ile uğurladığı gerçek bir efsanedir.

6. Bülent Korkmaz

Belki dünya futbol tarihinin en iyi stoperleri arasında sayılmayacak ancak bir gerçek var ki taraflı tarafsız herkes kendisini büyük kaptan olarak anacak.

5. Alessandro Del Piero

Juventus’un şikeden dolayı kümeye düştüğü zamanlarda futbolcu olarak altın dönemini yaşayan efsane isim dev kulüplerden teklif almasına rağmen gemisini terk etmedi. Bu bile kendisine saygı duymak için yeterli.

4. Andrea Pirlo

Geçtiğimiz sezon Juventus teknik direktörlüğü yapan eski futbolcu İtalyan taraftarların en saygı duyduğu futbolculardan biridir.

3. Paolo Maldini

Milan efsane kadrosunun kaptanı her zaman saygı duyulan bir futbolcu oldu. Babasının çizdiği Milan yolunda kendisi de bayrağı oğluna devretmiştir.

2. Fernando Muslera

Galatasaray tarihinin Taffarel ile birlikte en iyi kalecilerinden biri olan isim Türkiye Ligi’ni takip eden tüm futbolseverler tarafından saygıyla anılır.

Bu saygının elbette bir sebebi var. O sebep Muslera’nın mükemmel kişiliği.

1. Alex de Souza

Fenerbahçe’nin efsane kaptanını sevmeyen taraftar nadir bulunur. Hem saha dışında hem de saha içinde örnek bir insan olan futbolcu tüm taraftarların saygısını hak ediyor.

Alex’in  olaylı bir şekilde kulüpten ayrılması Fenerbahçe taraftarının yaşadığı en büyük üzüntülerinden biridir.

Futbol keyfi Ruffles’la bir başka! Peki maç keyfini arkadaşınla doyasıya yaşamak için Messi’nin yardımına ne dersin?

Sen de Messi ile arkadaşını maça davet et!

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın