İstanbul Eğlence Hayatının Yeni Başkenti Kadıköy mü Oluyor?

 İstanbul Eğlence Hayatının Yeni Başkenti Kadıköy mü Oluyor?
Okunuyor İstanbul Eğlence Hayatının Yeni Başkenti Kadıköy mü Oluyor?

Yasakların bitmesiyle İstanbul’da eğlence hayatı bir nebze canlandı. Bir nebze diyoruz çünkü 12den sonra müzik yasağı hala devam ediyor. Kısıtlamaların kalkmasıyla İstanbul halkı özlediği mekanlara akın etti. Hem Anadolu hem Avrupa yakasında bu coşkuyu görmek mümkün.

Yasağın kalktığı ilk haftasonunda tüm mekanlar doluydu. Yüzler gülüyordu. Dışarı çıkanlar da bu enerjiyi hissetmiştir. Çıkmayanlar da Instagram storylerde takip etmiştir.

Sürekli memnuniyetsizler olsa da Türkiye şartlarında Kadıköy semti bir cennet. Semtin çok eski müdavimleri için tabii ki semt bozdu ve eski günlerinde değil. Bir kısmına göre gece hayatının bunda etkisi büyük.

Yeni nesil kahveciler ve burgercıların açılması, vegan ve veji restoranların artışı semti İstanbul’un gözbebeği yaptı diyebiliriz. İstanbul’un stresinden kaçanlar için bir sığınma yeri oldu. Bu da ayrı sorunları kendi içinde getirdi elbette.

Taksim’in Taksim olduğu zamanlarda Kadıköylü olmayanlar için farklı bir alternatif olan Kadıköy, Taksim’in bitişiyle birlikte yeni  Taksim rolünü tamamen aldı diyebiliriz. 

Birbirinden farklı müzik ve yaşam tarzlarını barındıran Kadıköy, İstanbul underground kültürünün de  yeni merkezi haline gelmiş durumda. 

Gezi sonrası yükselişe geçen Beşiktaş semtinin kısa sürede ışığının sönmesi Kadıköy’ü özellikle beyaz yakalılar için İstanbul’da parlayan semti haline getirdi. 

Diğer yandan Moda, Kalamış, Suadiye gibi nezih semtlere sahip olan ilçede metalcisinden punk’çısına, hippie’sinden clubber’ına her kültürden insanı görmek mümkün. E tabii bir de işin içinde sanatla iç içe girmiş o meşhur Kadıköy kültürü var.

Sahnede izleyeceğiniz tiyatro oyununun çıkışında nereye gidelim telaşına girmeden oyunun kritiğini sıcağı sıcağına yapabileceğiniz özel tiyatro cafeleri bile mevcut.

Nevizade kültüründen çok farklı olan ve kendine has dokusuyla öne çıkan Kadıköy meyhanelerine de değinmeden edemeyiz. Üstelik o sıcak rakı sofralarından kalkıp sınırsız dans edeceğiniz mekanlardan tutum zengin pub seçeneklerine kadar birçok alternatifle geceyi sonlandırmanız mümkün.

 Tabii bu durumda her semt kendine özel yapısıyla öne çıkıyor. Mira’nın elitliğini Yeldeğirmeni’nde apayrı kemikleşmiş bir kültür alırken, Kadife Sokak sınırsız bir eğlence çeşitliliği sunuyor

Skala bu kadar genişken ve Kadıköy’ün eğlence hayatındaki yeri bu noktaya gelmişken, Kadıköy mekanlarının önemi de giderek arttı ve çeşitlendi.

Yeni mekanlar açılıyor. Eskiler kendini sürekli yeniliyor. 

Pandemi öncesi ‘’Kadıköy yükseliyor’’ ‘’Artık herkes Kadıköy’de’’ cümlelerini duymayan kalmamıştır. 

Pandemi sonrası ise artık rahatlıkla şunu söyleyebiliriz. İstanbul eğlence hayatının başkenti Kadıköy  olmak üzere. 

Önceki yazılar:

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın