Hekimlerden Hükümete ‘Delta Varyantı’ Çağrısı: ‘Bu Önlemleri Hızla Alın!’

 Hekimlerden Hükümete ‘Delta Varyantı’ Çağrısı: ‘Bu Önlemleri Hızla Alın!’
Okunuyor Hekimlerden Hükümete ‘Delta Varyantı’ Çağrısı: ‘Bu Önlemleri Hızla Alın!’

Türk Tabipleri Birliği (TTB), hükümeti Delta varyantına karşı acil önlem almaya çağırdı. 

İngiltere’de vakaların %98,5’inin, Moskova’da ise yüzde %90’ının Delta varyantı ndan oluştuğunu belirten TTB, uluslararası seyahatlerdeki önlemlerin artırılması çağrısı yaptı. TTB, sağlık çalışanları ile 65 yaş üstündekilere de varyanta karşı etkili 3. doz aşının yapılmasını istedi.

TTB’den yapılan yazılı açıklamada, aşılamanın yaygınlaşmasına karşın iki doz aşı yapılanların oranının henüz yüzde 18 civarında olduğu ve toplumsal bağışıklık için gereken orandan uzak olunduğu belirtildi.

“Bu oranlar toplumsal bağışıklık sağlanmasından, varyantlar dahil salgının kontrol edilmesi için nüfusun en az %70’ine iki doz aşı yapılmış olmasından uzaktır.”

“Uluslararası seyahatlere ek önlem alınsın”

Delta varyantı oranları başta Hindistan olmak üzere, İngiltere, İsrail, Rusya, Polonya Avustralya gibi ülkelerde artarak devam etmektedir. İngiltere’de vakaların %98,5’i ve Moskova’da vakaların %90’ı Delta varyantıdır. Rusya’da Delta varyantına bağlı yeni bir pik yaşanmaktadır. İsrail’de Delta varyantı nedeniyle okullarda Kovid-19 vakaları üç kat artmıştır.”  denilen açıklamada “uluslararası seyahatlere ek önlem alın” çağrısı yapıldı.

“Hindistan, Nepal, Pakistan vb. ülkelere uygulanan 72 saat içinde PCR testi yaptırılması, test negatif ise 14 gün karantina uygulanması ve tekrar testin negatif olması koşulu ile turist olarak seyahat hakkına sahip olunması, başta Rusya ve İngiltere olmak üzere Delta varyantının yükseldiği her ülke için geçerli olmalıdır. Aksi takdirde turizm gibi bilimsel olmayan kaygılar uğruna yeni bir dalga ile karşılaşmamız kaçınılmaz olacaktır.”

“Sağlık çalışanları ve 65 yaş üstüne 3. doz yapılsın”

Sağlık çalışanları ve 65 yaş üstüne yapılan ilk aşılamanın üzerinden 6 ay geçtiği hatırlatılan açıklamada “Delta varyantı riski göz önünde bulundurulduğunda sağlık çalışanları ve 65 yaş üstü için varyantlara etkili mRNA aşıları ile üçüncü doz aşı programı başlatılmalıdır. 12 yaş ve üzeri nüfus da aşılama programına katılması bilimsel olarak gündeme alınmalı; gerekli durumlarda hızlı bir şekilde aşı istasyonları ve aşı mobil araçları kurulmalıdır.” denildi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın