Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenler

 Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenler
Okunuyor Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenler

Camlar ultraviyole (UV) ışınlarını engellemeli

Ultraviyole (UV) ışınların, göz tarafından algılanamayan ve insan sağlığı için zarar teşkil eden ışınlar olduğunu belirten Mehmet Fidan, Göz sağlığı için öncelikle güneş gözlüğünün camının renginden ziyade UV ışığını bloke edici bir özellik taşıyıp taşımadığına dikkat etmek gerekir. Dolayısıyla kaliteli bir güneş gözlüğü, UV ışınlarını engellediğine dair sertifikaya sahip olmalıdır dedi. 

CE (Conformité Européene) belgesi bulunmalı

Güneş gözlüğü takıldığında nesnelerin netliği yani detayların kaybolmaması gerektiğine dikkat çeken Fidan, gözlük satın alırken ürünün, Avrupa Birliği standartlarında minimum güvenlik koşullarının sağlandığını gösteren CE (Conformité Européene) güvenilir tescil belgesine sahip olmasının büyük önem taşıdığını belirtti. 

Tek başına aynalı cam UV koruması sağlamıyor

Öğr. Gör. Mehmet Fidan, aynalı camların kullanıldığı güneş gözlüklerinde gelen ışığın büyük çoğunluğunun geri yansıdığını, bu nedenle güneş ışınlarının yoğun olduğu yerlerde örneğin deniz kenarlarında ya da kar ile kaplı yerlerde kullanılabileceğini dile getirdi ancak şu uyarıda bulundu:

Aynalı gözlük kullanımı göze gelen ışık miktarını düşürmekte, ancak UV engelleme özelliğini etkilememektedir. Benzer şekilde, farklı cam renginde güneş gözlüklerinin kullanımının UV blokajı üzerinde bir etkisi yoktur.

Sahte güneş gözlükleri retinaya zarar veriyor

Sahte güneş gözlüğü kullanımının göze verdiği zararın yıllar sonra ortaya çıkabildiğinin altını çizen Öğr. Gör. Fidan, Güneş ışınlarını engelliyor, bir şey olmaz düşünceleri ile satın alınan güneş gözlüklerinin kalitesiz camlarının kesinlikle gözün retinasına zarar vereceğini ifade etti.

UV engelleme özelliği olmayan sahte gözlük takıldığında, gözlüğün sağladığı gölge etkisiyle göz bebeklerinin daha fazla açılacak ve zararlı UV ışınlarına daha fazla maruz kalacağını belirten Fidan, UV filtresi olmayan sahte gözlük kullanımından kaçınılması gerektiğini söyledi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın