Egzersiz rutininizden sonuç alamamanızın 5 nedeni

 Egzersiz rutininizden sonuç alamamanızın 5 nedeni
Okunuyor Egzersiz rutininizden sonuç alamamanızın 5 nedeni

Kötü beslenme tercihleri

Hedefiniz kilo vermek, kas kazanmak veya kondisyon geliştirmek olsun; diyetinizin hedefinize uyması gerekir. Spor salonunda yorulmadan çalışıyor olabilirsiniz ancak doğru beslenmiyorsanız sonuçları göremezsiniz.

Çoğu kişi genellikle kalorileri kısıtlamanın sonuç almanın anahtarı olacağına inanır. Ancak yoğun kalori kontrolleri yapmak egzersizleriniz sırasında enerjinizi düşürecek ve kaslarınızı yeniden inşa etmek ve onarmak için ihtiyaç duyduğunuz besin maddelerini kaybetmenize neden olacaktır. Düzenli bir egzersiz rutini sonuçları görmenize yardımcı olacak bulmacanın bir parçası olsa da sağlıklı bir diyet, hedeflerinize ulaşmada size yardımcı olan bir başka önemli faktördür.

Antrenmanlarınız çok zorlu

Spor salonunda yaptığımız egzersizler sonuç almanın sadece küçük bir kısmı. Araştırmalar, vücudunuzun iyileşme kapasitesinin ötesine geçtiğinizde, durumun enerji tasarrufu yapmanızı yavaşlattığını gösteriyor.

Yeterince uyumuyorsunuz

Kötü uyku, egzersiz sonuçlarınızı büyük ölçüde sabote edebilir. Bunun nedeni, uyku yoksunluğunun egzersizlerinizi sürdürmek için yeterli enerjiye sahip olmanızı zorlaştırmasıdır.

Yetersiz uyku, iştahı kontrol eden hormonları da etkileyerek, spor salonunda harcadığınız tüm çabayı boşa çıkaracak sağlıksız, şekerli atıştırmalıklar yeme olasılığınızı artırır. Optimum sonuçlar için her gece yaklaşık yedi ila dokuz saat arasında uyumayı hedeflemelisiniz.

Antrenmanlarınızı takip etmiyorsunuz

Sonuçları görmek ve ilerlemek söz konusu olduğunda, tutarlılık en önemli faktörlerden biridir. Bununla birlikte, ilerlemenizi takip etmiyorsanız, iyileştirmeniz gereken boşlukların olduğunu veya neleri iyi yaptığınızı asla bilemezsiniz.

Buradaki en önemli kural, bir sonraki antrenmanı planlarken önceki antrenmanlarınızı gözden geçirmektir. Bu şekilde neyi başarmanız gerektiğine dair beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı belirlersiniz.

Kendinize çok sert davranıyorsunuz

İnanması zor olabilir ancak kendinizi çok fazla zorlarsanız egzersiz rutininizden alacağınız sonuçları olumsuz yönde etkileyebilirsiniz. Kendinize fazla yüklenmek, enerjinizi tüketmenize neden olabilir.

Vücudunuzun kendini yenilemek ve onarmak için dinlenmeye ihtiyacı olduğunu unutmayın. Bu nedenle dinlenmek için kendinize süre verin. Böylece kendinizi daha enerjik hissedecek ve bir sonraki antrenmana gitmeye hazır olacaksınız.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın