Doğurganlığı artıran en iyi 10 besin

 Doğurganlığı artıran en iyi 10 besin
Okunuyor Doğurganlığı artıran en iyi 10 besin

Esmer pirinç

Esmer pirinç, düzenli yumurtlamayı teşvik ederek bir kadının doğurganlığını artırmaya yardımcı olacak iyi bir kompleks karbonhidrat kaynağıdır. 18 bin Harvard hemşiresinin altı yıllık bir çalışmasında, araştırmacılar, beyaz pirinç yiyenlerin, esmer pirinç yiyenlere kıyasla kısırlık yaşama olasılığının %92 daha fazla olduğunu buldu.

Ayrıca esmer pirinç, kan üretimine yardımcı olan ve yeni doğan bebeklerde nöral tüp kusurlarını önlemek için çok önemli olan iyi miktarda folik asit içerir. Genel sağlığınız için haftada üç kez esmer pirinç tüketmeye çalışın.

Tam yağlı süt

Hamile kalmaya çalışıyorsanız kısırlığa neden olduğu tespit edilen yağsız sütleri içmeyi bırakın. Bunun yerine, üreme sağlığı ve kemikleriniz için harika olan, iyi miktarda kalsiyum içeren tam yağlı organik süt tercih edin.

Tam yağlı sütte hamilelik için gerekli olan yağlar bulunur. Süt sevmiyorsanız ölçülü miktarda tam yağlı yoğurt veya süzme peynir de tüketebilirsiniz. Vücudunuza gerekli kalsiyumu vermek ve hamile kalma şansınızı artırmak için günde bir bardak tam yağlı süt için.

İstiridye

İstiridye, hamile kalmaya çalışanlar için son derece gerekli bir besin olan mükemmel bir çinko kaynağıdır. Erkeklerde çinko, testosteron ve meni düzeylerini artırmaya yardımcı olur. Vücuttaki çinko eksikliğinin kadınlarda normal adet döngüsünü bozduğu ve erkeklerde kaliteli sperm üretimini yavaşlattığı bulunmuştur.

Ayrıca, araştırmalara göre kadınlarda düşük çinko seviyeleri, hamileliğin erken evrelerinde düşükle doğrudan bağlantılıdır.

Brokoli

Bir araştırmaya göre C vitamini ile zenginleştirilmiş gıdalar, gebe kalmayı planlayanlar için oldukça önemlidir. Yüksek C vitamini içeriği nedeniyle brokoli doğurganlığı artırmaya yardımcı olabilir.

Erkeklerde C vitamini, sperm kalitesini artırır ve spermi DNA hasarından korur. Kadınlarda ise düşük ve kromozomal problemlerin şansını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca brokoli, 30’lu yaşların ortalarında veya daha ileri yaşlarda hamile kalmak isteyen kadınlar için son derece gerekli olan B vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, demir ve çinko açısından da zengindir.

Yumurta

Yumurta, doğurganlığı artırmada önemli bir rol oynayan D vitamini içerir. Yale Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kısırlık yaşayan kadınlar genellikle D vitamini eksikliği yaşıyor. Ayrıca yumurta, kadınlarda doğurganlığı artıran antioksidanlar ve karotenoidler açısından zengindir.

Yumurtadaki B12 vitamini, omega-3 yağları ve folat da doğum kusurları olasılığını en aza indirecektir. Hamile kalmayı planlayanlar ve kilolarını da yakından takip edenler haftada altı yumurtaya kadar güvenle yiyebilirler.

Kara fasulye

Siyah fasulye, sağlıklı bir hormonal dengeyi teşvik ederken, polikistik over sendromu ve immünolojik sorunlar gibi doğurganlık sorunlarını azaltmaya yardımcı olan kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olan lif bakımından zengindir.

Ayrıca, siyah fasulye bitkisel protein içerir. American Journal of Obstetrics & Gynecology’de yayınlanan bir araştırmaya göre, bitkisel protein açısından zengin bir diyet sizi daha doğurgan yapabilir. Bununla birlikte siyah fasulye, hamile kalmayı planlayan kadınlar için son derece gerekli olan folat, manganez, protein, magnezyum ve demir içerir.

Somon

Somon, doğurganlığı artıran en iyi gıdalardan biridir. Bunun başlıca nedeni, üreme hormonlarını düzenlemeye, üreme organlarına kan akışını artırmaya ve hatta stresi en aza indirmeye yardımcı olabilen yüksek omega-3 yağ asitleri içeriğidir.

Somondaki bir diğer sihirli besin de yumurtaları ve spermleri serbest radikallerden koruyan antioksidanlar üreten bir mineral olan selenyumdur. Ayrıca doğum kusurlarına ve düşüklere neden olduğu bilinen kromozom kırılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Haftada iki veya üç kez somon gibi yağlı balıkları diyetinize dahil etmeye çalışın.

Zeytinyağı

Zeytinyağında bulunan tekli doymamış yağ, vücudun insüline duyarlılığını artırmaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur; bunların ikisi de doğurganlık için iyidir.

Harvard Halk Sağlığı Okulu’nda yapılan bir araştırma, daha yüksek tekli doymamış yağ alımının, daha yüksek canlı doğum oranlarıyla doğrudan bağlantılı olduğunu buldu. Bu nedenle kısırlık tedavisi gören kadınların beslenme programlarında zeytinyağına yer vermeleri gerekmektedir.

Badem

E vitamini yüksek bir diyetin erkeklerde sperm sağlığını iyileştirdiği kanıtlanmıştır. Çalışmalar ayrıca kadınlarda E vitamini eksikliğinin kısırlığın bir nedeni olabileceğini göstermiştir. E vitamini sperm ve yumurtalarda DNA’nın korunmasına yardımcı olan önemli bir antioksidandır.

Bunlarla birlikte bu besin embriyoları düşüklerden korur. E vitamini alımınızı artırmak için en iyi yiyeceklerden biri bademdir. Doğurganlığı artırmak için her gün bir bardak sütle badem yemeye çalışın.

Avokado

Avokado, yüksek folik asit içeriği, tekli doymamış yağ ve iyi enzimler nedeniyle doğurganlığı artırır. Bir tür B vitamini olan folik asit, hem kadınlarda hem de erkeklerde doğurganlığı artırmaya yardımcı olur ve ayrıca bebeklerde nöral tüp kusurlarını önlemeye yardımcı olur.

Ayrıca, avokadodaki tekli doymamış yağ, üreme ile ilgili hormonları düzenlemeye ve hamile kalma şansınızı artırmaya yardımcı olur. Tüp bebek tedavisi görenler her gün avokado ve zeytinyağı ile yapılan salatayı yiyerek hamilelik şanslarını artırabilir.

Bu yiyecekleri diyet planınıza dahil etmenin yanı sıra stresi azaltarak, düzgün uyuyarak, bol miktarda su içerek, düzenli egzersiz yaparak, kilonuzu kontrol ederek, sigarayı bırakarak ve alkolden uzak durarak hamile kalma şansınızı artırabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın