Ben Her Gece Sarhoşum… NASA Anormal Derecede ‘Alkollü’ Bir Kuyruklu Yıldız Tespit Etti

 Ben Her Gece Sarhoşum… NASA Anormal Derecede ‘Alkollü’ Bir Kuyruklu Yıldız Tespit Etti
Okunuyor Ben Her Gece Sarhoşum… NASA Anormal Derecede ‘Alkollü’ Bir Kuyruklu Yıldız Tespit Etti

Bilim insanları Güneş Sistemi’nin iç kısımlarına yolculuğu sırasında Dünya’ya çok yaklaşan bir kuyruklu yıldızın “koma” adı verilen atmosferini inceledi. Analizler, 46P/Wirtanen isimli kuyruklu yıldızın yüksek seviyede alkol barındırdığını ortaya koydu.

Independent Türkçe’den Çağla Üren’in derlediği habere göre, normalde kuyruklu yıldızlar “alkollü canavarlar” olarak biliniyor. Zira Güneş Sistemi’nin dış kısımlarından içine doğru hareket ettiklerinde ısınıp alkollü bileşikler salabiliyorlar.

Ancak NASA desteğiyle yapılan araştırmanın ardındaki bilim insanlarına göre 46P/Wirtanen, anormal derecede fazla alkol içeriyor. Bu durum, Güneş Sistemi’nin evrimine dair şaşırtıcı bilgiler sağlayabilir.

Kuyrukluyıldızlar, Güneş Sistemi henüz bebekken bazı maddeleri bünyelerinde dondurarak hapsediyor.

Sonra zamanla bu malzemeler eriyor, salınıyor ve sistemin ilk dönemlerine dair bilgi veriyor.

ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’ndan Neil Dello Russo, “46P/Wirtanen, bugüne kadar herhangi bir kuyruklu yıldızda ölçülen en yüksek alkol-aldehit oranlarından birine sahip” dedi.

NASA’nın internet sitesinde yayımlanan açıklamada Dello Russo, şu ifadeleri kullandı

“Bu da Wirtanen’in oluştuğu erken Güneş Sistemi’nde karbon, oksijen ve hidrojen moleküllerinin nasıl dağıldığına dair bilgi veriyor.”

Comet 46P/Wirtanen, Güneş Sistemi’nin iç kısımlarını aslında düzenli ziyaret ediyor. Kuyruklu yıldız, her 5,4 yılda bir Güneş’in etrafında dönüyor ve hatta bazen Dünya’ya o kadar yaklaşıyor ki gece gökyüzünde çıplak gözle görülebiliyor.

Bilim insanları, kuyruklu yıldızın Dünya’ya çok yaklaştığı o geçişlerden birinde fırsatı değerlendirmeye karar verdi. 2018’deki geçişte gizemli gök cismi, Keck Gözlemevi’nin yeni geliştirdiği Yakın Kızılötesi Spektrografı (NIRSPEC) aracılığıyla incelendi.

Bu cihaz, kuyruklu yıldızın koması boyunca parlayan Güneş ışığına dair veri topladı ve uzmanlar daha sonra komanın kimyasal bileşimini belirlemek için bu verileri analiz etti.

Analizler, kuyruklu yıldızın komasında şu bileşiklerin yer aldığını ortaya koydu: Asetilen, amonyak, etan, formaldehit, hidrojen siyanür (kuyruklu yıldızın yeşil parlamasına neden olan bileşik), metanol, ve su.

NIRSPEC verileri ayrıca komanın sıcaklığını da ortaya çıkardı.

Bu noktada bilim insanları tuhaf bir şey tespit etti. Sadece Güneş ışığıyla açıklanamayacak kadar sıcaktı.

Gök bilimciler henüz bu ısıtma mekanizmasını açıklayabilecekleri kesin bir kanıt elde edemedi. Ancak ortaya çıkacak açıklamanın, kuyruklu yıldızların gizemli doğalarına dair önemli bilgiler vereceği düşünülüyor.

Keck Gözlemevi’nden gök bilimci Greg Doppmann, bunu şöyle açıkladı:

“Bunun gibi kuyruklu yıldız çalışmaları heyecan verici çünkü o soruyu yanıtlamamıza yardımcı olabilir: Evrende yalnız mıyız?”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın